Jesteśmy na Facebooku
Oficjalny ranking zdawalności za 2023r.
Lider rankingu

w Trójmiejskich Rankingach Ośrodków Prawa Jazdy

Opinie o szkole

Zobacz opinie o naszej szkole na trójmiasto.plGoogle lub Facebooku

Kontakt z nami

Skontaktuj się z nami udzielimy wszelkich informacji !

Prawo jazdy kat. B - informacje

Prawo jazdy kat. B - informacje

Prawo jazdy kat. B

Samochód osobowy już od dawna nie jest utożsamiany z luksusem. Coraz częściej staje się niezbędnym środkiem transportu – zarówno prywatnego, jak i wykorzystywanego w celach zawodowych. Korzystanie z niego zwiększa komfort przemieszczania się osób mieszkających w podmiejskich osiedlach. Umożliwia wygodny dojazd do pracy, dowóz dzieci do szkół czy przedszkoli, wyjazdy na wakacje oraz dokonywanie zakupów. Dla wielu osób jest też narzędziem pracy, które pozwala na szybkie dotarcie do klienta czy dowóz materiałów.

 

Prawo jazdy na samochód osobowy jest obecnie celem starań osób w każdym wieku, ale szczególnie pożądają go młodzi ludzie, którzy stoją u progu pełnoletności. Kategoria B nie tylko pozwala im na samodzielne zasiadanie za kierownicą, ale też zwiększa szanse na dobre zatrudnienie. Prawo jazdy kat B zapewnia uprawnienia do prowadzenia samochodu osobowego. Do jego uzyskania jest niezbędne ukończenie kursu oraz zdanie egzaminu państwowego. Zajęcia na prawo jazdy w Gdańsku organizuje OSK Speed.

 

Jakie uprawnienia daje prawo jazdy kat B?

Kategoria B prawa jazdy jest najpopularniejszą ze wszystkich i najczęściej wybieraną zarówno przez osoby korzystające z samochodu do celów prywatnych jak i zawodowych. Zgodnie z prawem o ruchu drogowym prawo jazdy kat B uprawnia do prowadzenia:

 • pojazdu samochodowego, którego masa całkowita (DMC) nie przekracza 3,5 tony – za wyjątkiem autobusu i motocykla,

 • pojazdu samochodowego o DMC do 3,5 tony, z lekką przyczepą do 750 kg DMC,

 • pojazdu samochodowego o DMC do 3,5 tony, z inną przyczepą, jeśli całkowita masa zespołu nie przekracza 4250 kg (od kierowcy jest wymagane zdanie dodatkowego egzaminu praktycznego i potwierdzenie tego faktu wpisem do prawa jazdy),

 • ciągnika rolniczego,

 • pojazdu wolnobieżnego,

 • pojazdu wolnobieżnego z lekką przyczepą do 750 kg DMC (w granicach kraju),

 • pojazdów określonych dla prawa jazdy kategorii AM,

Po upłynięciu trzech lat od wydania dokumentu kategoria B uprawnia też do prowadzenia motocykla o pojemności skokowej silnika do 125 cm3, mocy do 11 kW i stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg (tylko na terytorium RP).

 

Kto może zapisać się na kurs kat B?

Warunki uzyskania prawa jazdy kat B określa prawo o ruchu drogowym. Warunkuje ono przede wszystkim wiek kandydata oraz brak przeciwwskazań zdrowotnych. Oba te czynniki mają na celu wyeliminowanie kierowców, których dojrzałość emocjonalna lub stan zdrowia mogą stanowić zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Aby zapisać się na kurs kat B musisz:

 • mieć ukończone 18 lat lub ukończyć je przed przystąpieniem do egzaminu państwowego,

 • uzyskać pozytywne orzeczenie lekarza,

 • założyć Profil Kandydata na Kierowcę (PKK) w wydziale ruchu drogowego na terenie Gdańska,

 • wnieść opłatę za kurs w ustalonej formie (raty) i wysokości określonej w cenniku.

 

Zobacz terminy na prawo jazdy

 

Miejsce szkolenia

Szkoła jazdy Speed w Gdańsku dysponuje dwiema lokalizacjami, w których odbywają się zajęcia na kursach. Są to:

 1. Gdańsk, ul. Gnilna 2, 1 piętro, pok. 12, budynek CH MADISON, wejście główne od ul. Gnilnej (tu znajduje się nasze biuro)

 

Czas trwania kursu i jego formy

Nasz ośrodek szkolenia kierowców dba o zapewnienie jak najlepszych warunków kursantom oraz o ich dobre przygotowanie do egzaminu państwowego. Potwierdzeniem naszych starań jest wysoka zdawalność na egzaminach. Zdajemy sobie sprawę, że często praca zawodowa, nauka czy inne obowiązki nie sprzyjają uczestnictwu w codziennych wykładach czy zajęciach praktycznych. Dlatego dla kursantów przygotowaliśmy dwie atrakcyjne formy szkoleń:

 • kursy popołudniowezajęcia teoretyczne odbywają się przez trzy tygodnie, w poniedziałki i środy, w godz. 17:00 - 20:30,

 • kursy poranne - zajęcia teoretyczne odbywają się przez 4 dni, wtorek, środa, czwartek i piątek w godz. 8:30 - 13:00,
 • kursy weekendowezajęcia teoretyczne odbywają się w 3 dni weekendu: sobota-niedziela-sobota w godz. 9.00 - 15.00.

Oferujemy również feryjny kurs ekspresowy, na który składają się cztery spotkania w godzinach porannych, w dni powszednie. Poza ustalonym programem wykładów organizujemy też szkolenia z pierwszej pomocy medycznej, w niezależnych terminach.  

 

Zakres kursu

Program kursu na prawo jazdy kat B jest ustalony odpowiednimi przepisami o szkoleniach kierowców. Obejmuje on 30 godzin części teoretycznej oraz 30 godzin obowiązkowej jazdy (z tego część na placu manewrowym). Kandydaci na kierowców, którzy chcą poprawić swoje umiejętności mogą wykupić jazdy dodatkowe. Materiał kursu na kategorię B obejmuje następujące zagadnienia:

 • przepisy ruchu drogowego – podstawowe pojęcia, przepisy ogólne i szczegółowe o ruchu pojazdów, znaki i sygnały drogowe, warunki używania pojazdu, odpowiedzialność i obowiązki kierowcy oraz właściciela pojazdu,

 • technika kierowania – przygotowanie do jazdy, ruszanie i zatrzymywanie, podstawowe manewry, jazda w trudnych warunkach (po zmierzchu, we mgle itp.), charakterystyki pojazdów,

 • zarys budowy i zasady obsługi technicznej – budowa pojazdu, układy, ogumienie, elektryka, czynności obsługowe,

 • nauka jazdy – praktyczne ćwiczenie podstawowych manewrów i doskonalenie techniki jazdy w różnych sytuacjach,

 • zachowanie na miejscu wypadku i pomoc przedlekarska.

 

Dlaczego warto wybrać kurs w OSK Speed?

Kandydaci, którzy starają się o prawo jazdy na samochód osobowy w naszej szkole w Gdańsku uzyskają nie tylko najlepsze warunki do nauki. Nasi wykwalifikowani i doświadczeni instruktorzy przeprowadzą Cię przez całe szkolenie wspierając w nauce i służąc pomocą w rozwiązywaniu problemów.

U nas możesz też liczyć na:

 • doskonale przygotowane materiały szkoleniowe do samodzielnej nauki,

 • zajęcia w dobrze wyposażonych salach wykładowych,

 • możliwość wykonania na miejscu badań lekarskich,

 • możliwość wykupienia dodatkowych jazd doszkalających,

 • naukę jazdy samochodami Kia Rio, które obowiązują na egzaminie,

 • życzliwą atmosferę,

 • atrakcyjne formy zajęć i płatności za kurs.

 

Zajęcia praktyczne prowadzimy na dobrze oświetlonym placu manewrowym, a nauka jazdy w ruchu ulicznym odbywa się po trasach egzaminacyjnych. Gwarantujemy też dobre przygotowanie teoretyczne, dzięki któremu zdanie egzaminu państwowego nie będzie żadnym problemem.