" />
Jesteśmy na Facebooku
Oficjalny ranking zdawalności za 2023r.
Lider rankingu

w Trójmiejskich Rankingach Ośrodków Prawa Jazdy

Opinie o szkole

Zobacz opinie o naszej szkole na trójmiasto.plGoogle lub Facebooku

Kontakt z nami

Skontaktuj się z nami udzielimy wszelkich informacji !

Jak zdać egzamin na prawo jazdy?

Jak zdać egzamin na prawo jazdy?

Wielu z nas zastanawia się, jak skutecznie zdać egzamin na prawo jazdy. Oczywiście podejść do takiego egzaminu możemy dopiero po odbyciu specjalistycznego kursu przygotowującego. W jego trakcie poznamy przepisy dotyczące ruchu drogowego, a także odbędziemy zajęcia praktyczne, przygotowujące nas do egzaminu praktycznego na prawo jazdy.

 

Dopiero po zaliczonym odpowiednim kursie możemy udać się do wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego (w skrócie WORD), gdzie odbędzie się dwuczęściowy egzamin.

 

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy

Obecne przepisy dotyczące egzaminowania kierowców wymagają od przyszłych użytkowników dróg dobrego poznania kodeksu drogowego. Do tego, w testach znajdują się pytania dotyczące budowy samochodu i elementów jego niezbędnego wyposażenia. W puli pytań trafimy także na te dotyczące pierwszej pomocy czy wymiarów niektórych elementów pojazdu. Niestety, pytania przyznawane są na zasadzie losowej i nigdy nie mamy gwarancji czy trafimy na te najłatwiejsze, czy też na sprawiające więcej trudności.

 

Aby zdać egzamin na prawo jazdy powinniśmy przede wszystkim świetnie radzić sobie z rozwiązywaniem kolejności poruszania pojazdów na skrzyżowaniach. Liczba możliwych kombinacji jest olbrzymia, a i tak nie oddaje złożoności wszystkich sytuacji, jakie mogą wystąpić na drodze. Niemniej opanowanie umiejętności szybkiej oceny pierwszeństwa przejazdu jest niezwykle ważne i pozwoli nie tylko sprawnie zdać egzamin na prawo jazdy, ale także bezpiecznie poruszać się na drogach. A oto przecież w tym wszystkim chodzi.

 

Egzamin praktyczny na prawo jazdy

Gdy pokonamy już teoretyczną część egzaminu, przychodzi czas na praktykę. Ta nieodmiennie od lat podzielona jest na część odbywającą się na placu manewrowym oraz na część z jazdy po mieście. Częstą praktyką pośród zdających egzamin na prawo jazdy jest wybieranie mniejszych ośrodków egzaminowania, gdzie panuje mniejszy ruch i łatwiej jest poradzić sobie z praktyczną częścią egzaminu. Nie zawsze jest to korzystne rozwiązanie. Wynika to faktu, że często decydujemy się na mniejsze miasta licząc, że bez problemu poradzimy sobie z tamtejszymi ulicami. O ile jednak nie mieszkamy tam na co dzień może nas spotkać przykra niespodzianka.

 

Egzaminatorzy dobrze znają sieć ulic i wiedzą, które skrzyżowania czy odcinki dróg mogą sprawiać zdającym większe trudności. Bez dokładnego poznania okolicy może się zdarzyć, że przegapimy jakiś znak czy linię, a efekt jest łatwy do przewidzenia. Taki egzamin nie będzie zaliczony. Dlatego wybierając WORD, w którym będziemy zdawać egzamin lepiej się dobrze zastanowić. Czasem duże, ale lepiej znane miasto będzie lepszym wyborem.

 

Jazda po mieście

Podczas egzaminu praktycznego na prawo jazdy musimy pamiętać nie tylko o przepisach ruchu drogowego. Przede wszystkim, jeśli korzystamy z okularów lub szkieł kontaktowych, musimy mieć je ze sobą. Ich brak oznacza, że nie zostaniemy dopuszczeniu do egzaminu. Następnie musimy pilnować wielu innych elementów. Między innymi, podczas manewrów cofania czy to na placu manewrowym, czy podczas jazdy po mieście musimy spoglądać przez tylną szybę.

 

Nawet jeśli jesteśmy mistrzami lusterek, trzeba patrzeć przez tylną szybę. Poleganie tylko na lusterkach jest uznawane za błąd i może prowadzić do przedwczesnego zakończenia egzaminu.



Podczas jazdy po mieście musimy pamiętać o byciu zdecydowanym. Owszem, musimy słuchać poleceń egzaminatora, ale trzeba mieć na uwadze, że jego celem jest sprawdzenie naszej ostrożności i umiejętności dopasowania się do panujących na drodze warunków. Dlatego musimy zwracać baczną uwagę na znaki, a polecenia egzaminatora wykonywać nie natychmiast po ich otrzymaniu, ale wtedy, gdy będzie to możliwe.

 

Jeśli słyszymy, że mamy skręcić w prawo, nie znaczy to, że mamy skręcać natychmiast, a dopiero wtedy, gdy będzie to możliwe. To sytuacja, która bardzo często kończy się przerwaniem egzaminu na prawo jazdy, gdy zdający próbuje wykonać manewr jak najszybciej w miejscu, gdzie jest to niedozwolone. Bacznie trzeba wypatrywać oznaczenia ulic jednokierunkowych, gdzie obowiązują trochę inne zasady skrętu niż na drogach dwukierunkowych.

 

Zmorą wielu kierowców są tzw. zielone strzałki, które pozwalają na skręt warunkowy na skrzyżowaniach, gdy zapalone jest czerwone światło dla głównego kierunku jazdy. Najczęstszym błędem jest niezatrzymanie się przed takim sygnalizatorem. To nasz obowiązek, o którym zapominają nie tylko zdający egzamin na prawo jazdy, ale i doświadczeni kierowcy.

 

Bez zatrzymania się na skręcie warunkowym nie jesteśmy w stanie ocenić czy przez jezdnię nie przechodzą piesi. Prowadzi to do niebezpiecznych sytuacji, które mogą skończyć się tragicznie. Zatrzymanie się przed zieloną strzałką jest zatem naszym obowiązkiem. Z kolei nie można tam też tkwić w nieskończoność. Jeżeli przez przejście nie przechodzą piesi, a na ulicy, w którą skręcamy nie ma pojazdów, którym musimy ustąpić pierwszeństwa, powinniśmy ruszać i płynnie zmieniać kierunek jazdy. Zbyt długie oczekiwanie czy też przegapienie zapalenia się sygnału skrętu warunkowego może prowadzić do przerwania egzaminu na prawo jazdy.